Contact Details

Oceania 2019 Logo

Oceania 2019 Logo – 940 x 447.png

Oceania 2019 Logo – 300 x 143.png

Click on the link to view. When the image is displayed, right click and save.

Oceania 2019 Logo with Start/End Date

Come to Australia for Oceania 2019 – 1000 x 1000.png

Come to Australia for Oceania 2019 – 300 x 300.png

Click on the link to view. When the image is displayed, right click and save.

DateSat 28 SeptSun 29 SeptMon 30 SeptTues 1 OctWed 2 OctThurs 3 OctFri 4 OctSat 5 OctSun 6 Oct
Carnival DirectorStephen Goggs (OACT)
IOF Senior Event AdviserGraham Teahan NZ (Oceania)
Jon Sutcliffe (Aus Long)
    Graham Teahan NZ
National Overall technical coordinatorJon Sutcliffe Vic    Jon Sutcliffe Vic
Event

Oceania Sprint

(incl UniSport Nationals Orienteering Championships)

Australian LongOceania/ Australian Relay

Aust Schools Sprint

& Riverina Run Day 1

Aust Schools Long

& Riverina Run Day 2

Aust Schools Relay

& Riverina Run Day 3

Rest day

Social events

Oceania LongOceania Middle
VenueWagga WaggaCootamundraCootamundraWagga WaggaWagga regionWagga regionRutherglenWangarattaBeechworth
Lead associationONSWOACTOACTOACTONSWOACT OVOV
Association leadsOACT President: Phil Walker
Secretary: Stephen Goggs
ONSW President: Greg Barbour
EO: Paul Prudhoe
 President: Carl Dalheim
Maps: Warwick Davis
Lead Club & leadsWaggaroos
John Oliver
Alex Davey
  Waggaroos
John Oliver
Alex Davey
 Melbourne Forest Rangers assisted by Yarra Valley; Leigh PrivettAlbury Wodonga OC assisted by Bayside Kangaroos; Leigh Privett
Event ControllerNick Dent
NSW
Bill Jones
ACT
Bill Jones
ACT
Michael Burt
ACT
Alex Davey
NSW
Grant McDonald
ACT
 Tim Hatley
Vic
Jon Sutcliffe
Vic
Course plannerDave MeyerRoss StewartDavid ShepherdBriohny SeamanPhil WalkerJohn, Ann Scown Warren KeyLeigh Privett
MapCharles Sturt UniversityWinonaWinonaKildare CollegeConnortonPomingalarnaStanton & KilleenKangaroo CrossingRacecourse Creek
MapperAlex Davey (update)Rob Plowright/
Rob Vincent
Rob Plowright/
Rob Vincent
John OliverAlex Davey (update)Alex Davey (update)Robert FellAlex TarrFredrik Johansson
Day OrganiserRobert SpryBushflyers (ACT)
Alison Inglis and Peter Miller
Bushflyers (ACT)
Alison Inglis and Peter Miller
Red Roos (ACT)
Jonathan Ricks
David Hogg
Waggaroos
John Oliver
Parawanga (ACT)
David Hogg
Sue Garr
 David JaffeGreg Tamblyn
Eventor; Start listsRon Pallas (ONSW)
Start team leaderJon Glanville; Hamish Prosser (OACT)
Finish team leaderMatthew Purcell – CGS (OACT)
Live productionToph Naunton – Living It Live
Logistics team leadersLeigh Privett (OV)Maurice Patten (OACT)Maurice Patten (OACT)Leigh Privett (OV)Maurice Patten (OACT)Leigh Privett (OV) Leigh Privett (OV)Maurice Patten (OACT)
Parking coordinatorOACT (TBC)
Webmaster; Social mediaTate Needham; Bob Mouatt (OACT)
Financial controllerAndrew Hobson (OACT)
Schools Carnival Director   Valerie Barker   
Close Menu